En ymmärrä, miksi suomalaiset luulevat, että euroviisut ovat pelkkää showta ja markkinaa. Tai toki tiedän: tätä uskoa musiikkitoimittajat, jotka eivät koko kisaa vaivaudu katsomaan, mediaan syöttävät. Minusta väite, että euroviisuista olisi tullut pelkkä show-kilpailu ei pidä paikkaansa. On se toki sitäkin, mutta hyvät biisit siellä ovat menestyneet. Olivat ne sitten umpituotettua ruotsipoppia , joka menestyy kaikkialla muutoinkin, bosnialaista jazzaavaa retrofolkia, haasteellista albanialaista taidejazzia tai unkarilaisen hipsteribändin marginaalia. Kaikki edellä mainitut ovat menestyneet hienosti. Albanialainen, bosnialainen ja unkarilainen, esimerkiksi, monien muiden ohella, lajiensa normaalimarkkinoilla olevaan menestysodotusarvoon nähden jopa loistavasti. Missään muualla varsin normitetuilla ja listapopatuilla musiikimarkkinoilla eivät olisi sellaista näkyvyyttä voineet saada. Ja portinvartijoita ennakkoluulottomammalta tavalliselta yleisöltä ääniä ansaitusti.
Entä väite suomiehdokkaiden gimmickiydestä sitten Lordin? Ihanko todella? – Hyviä kappaleita ja aitoa musiikkia aidoilta muusikoilta. Usein tuntuu, että Euroviisujen suurin ongelma muodostuu nirppanokkaisista musiikkimedian ammattilaisista, jotka pauhaavat ennakkoluulojaan ympäristöönsä. Biisi edellä on aina menestytty – ja menestymistä on aina kun finaaliin päästään.
PS. ”Teknopopin”, eurodancen tai edes euroviisuhumpan menestys euroviisuissa on kaikkea muuta kuin taattu. Bulgaria 2008? Sveitsi 2007? Unkari 2012? Armenia 2011? Valkovenäjä 2011? San Marino 2010? ….
Tämä kanssabloggari on tismalleen samaa mieltä: Softengine ja Hukka ja Mama olisivat kumpikin loistavia valintoja Euroviisuihin. Lauri Mikkola on ollut mullakin pitkään ennakkosuosikkina, mutta saa kyllä räjäyttää aikamoisen pommin tulevana lauantaina, jos mielii kiilata näiden kahden edelle.
Saa seuraavassa karsinnassa tehdä moni muukin melkoisia temppuja, jotta kiilaisivat kaksikon edelle. Jasminkin yllätti positiivisesti ja voi mun mielestä nousta ihan kunnon kahinoihinkin vielä. Mielenkiintoinen UMK, pakko sanoa.
Samaa mieltä kummankin kanssa. Ja vaikka itse olin juuri noita asioita epäilemässä, mistä kirjoitat, niin samoihin johtopäätökseen tulin kuin tässä tekstissä.