2 x 5 helmeä Pariisin Kevään ja Pimeyden ytimestä
Tampereella parhaillaan käynnissä oleva Lost in Music -kaupunkifestivaali huipentuu tänään lauantaina. Kaksi kovaa kotimaista aktia nähdään illalla eri puolilla keskustaa. Musiikkiterapiasohvan isäntätaho suosittelee.


Jos olet lauantai-iltaa Tampereella, kannattaa ehdottomasti käydä katsastamassa nämä kaksi keikkaa tai ainakin jompikumpi. Tässä perusteena keikkojen katsastussuositukselle viisi helmeä sekä Pariisin Kevään että Pimeyden ytimestä.
Pariisin Kevät – Meteoriitti (2008)
Kertosäkeen sanat ”Minä en unohda sinua koskaan / Vaikka en muistaisi omaa nimeäni / Sinä saatat olla juuri se, joka sattumalta / Minut pelastaa meteoriitin alta” ovat romanttisessa yksinkertaisuudessaan pelkistetyt ja samalla yhdet parhaista, mitä kotimaisessa musiikissa 2000-luvulla on kuultu.
Pimeys – Meeri (2015)
Pimeyden kakkosalbumin voimapopmelankolinen suomipophelmi, joka ansaitsisi nousta isoksi hitiksi.
Pariisin Kevät – Sytytä valo (2012)
Pariisin Kevät osaa olla myös painostava. Painajaismaisessa atmosfäärissä leijaileva tunnelma koukuttaa. Kahden ja puolen minuutin kohdilla c-osa ”vapauttaa” tunnelman hetkeksi: ”Puhu nyt / Mitä sulle on käynyt”.
Pimeys – Pimeys (2013)
Pimeys, vanha ystävä. Siinä kolme sanaa ja yksi pilkku, jotka toimivat yhdessä hienosti. Surumielinen erolaulu, joka henkii kuitenkin varovaista toiveikkuutta.
Pariisin Kevät – Matkalla etelään (2010)
Arto Tuunelalla on taito kirjoittaa oikein hyviä ja pitkäkaarisia kertosäkeitä. Tässä erittäin hyvä esimerkki siitä.
Pimeys – Rakennukset (2013)
Pimeyden iloinen pop-puoli on parhaimmillaan lähes vastustamaton. ”Norsunnahkaa täällä tarvitaan / Että itsemme valolta suojataan”.
Pariisin Kevät – Hän saapuu luokseni pimeydessä (2015)
Pariisin Kevään uusimman levyn paras kappale.
Pimeys – Aivan erilainen (2015)
Pimeyden ytimessä on huomattavan paljon koukuttavia elementtejä ja yksi niistä on vangitseva tunnelma. Kuten tässä laulussa.
Pariisin Kevät – Vanginvartijan uni (2012)
Vangitseva tunnelma on myös Pariisin Kevään ehdottomia vahvuuksia.
Pimeys – Helsinki (2013)
Kappale, jonka loppusoitto on yksi viime vuosien hienoimpia kaihomelankolisia hetkiä kotimaisessa musiikissa.
Pariisin Kevät esiintyy Lost in Musicissa lauantaina 17. lokakuuta Tampereen Pakkahuoneella kello 00.30. Pimeys nousee lavalle Henry’s Pubissa kello 23.45.