Provinssi 2015: torstai 1/2

Torstaina sade oli väistynyt ja tilalla puhisi kylmähkö tuuli. Yleisfiilis oli silti selkeästi kesäisempi kuin edellisenä päivänä, eikä vähiten siksi, että päiväni Provinssissa alkoi Milky Chancella. Ehkä Island Stage on nimensä mukaisesti kesäbiisien lava? Tiedä häntä, mutta Stolen Dance -hitin lisäksi kaikki muutkin kipaleet saivat yleisön jalat notkumaan. Myöhemmin illalla myös Foxes tanssitti teltassa oikein urakalla (ja mimmin rintaliivit paitana -lookki taisi kerätä muutaman ylimääräisen mieskatsojankin).

The Script, Elastinen ja Kaija Koo olivat festarikansan suosikkeja, mitä päälavan eteen kerääntyneiden kuuntelijoiden määrästä voi lukea, mutta itse ohitin ne pikaisesti. Kokemukseni Teksti-TV 666’sta ja Citymanista jäivät nekin valitettavasti vain viimeisten biisien mittaiseksi päällekkäisyyksien vuoksi. Todella harmi, sillä molemmat ovat äärimmäisen kiinnostavia kokoonpanoja.

Provinssi2015-99
Provinssi2015-101
Provinssi2015-106
Provinssi2015-104
Provinssi2015-108
Provinssi2015-110
Provinssi2015-112
Provinssi2015-116
Provinssi2015-117
Provinssi2015-120
Provinssi2015-127
Provinssi2015-125
Provinssi2015-124
Provinssi2015-126
Provinssi2015-130
Provinssi2015-132
Provinssi2015-133
Provinssi2015-135
Provinssi2015-136
Provinssi2015-138
Provinssi2015-137
Provinssi2015-140
Provinssi2015-141
Provinssi2015-143
Provinssi2015-144
Provinssi2015-146
Provinssi2015-147
Provinssi2015-145
Provinssi2015-149
Provinssi2015-154
Provinssi2015-155
Provinssi2015-153
Provinssi2015-157
Provinssi2015-179
Provinssi2015-175
Provinssi2015-161
Provinssi2015-181
Provinssi2015-182
Provinssi2015-217
Provinssi2015-208
Provinssi2015-211
Provinssi2015-212
Provinssi2015-214

Torstain pääesiintyjä oli screeneistä kootun rakennelman keskeltä tykittävä brittiläinen DJ Calvin Harris. Keikka oli järjettömän kovaa settiä alusta alkaen, kun heti avausbiisi Sweet Nothing sai valtaisan yleisömeren hyppimään yhtenä massana ja koneet puskivat savupatsaita ilmaan. Pakko myöntää, että kun Harris tuli lavalle, kiljaisin – siitä huolimatta, että a) olin ikään kuin töissä, kuvausaitiossa, ja olisin voinut antaa hieman ammattimaisen kuvan itsestäni, ja b) en edes pidä koko tyypistä tai hänen musiikistaan (olkoonkin, että Sweet Nothingissa fiittaa Florence Welch). Välitön reaktio tähän oli ”hups”.

Koska siirryin muutaman kappaleen jälkeen sivummas välttääkseni alueen poismenoruuhkan, en tiedä, mitä kaikkea Calvin Harrisin keikka olisi vielä tuonut tullessaan. Jos olisin ottanut pari lasia viiniä ja kulkenut festareilla ilman kahta laukkua, olisin todennäköisesti liittynyt tanssijoiden joukkoon ja ottanut tunnelmasta kaiken irti kuin Koneistossa aikoinaan. Tällä kertaa kuitenkin näin.

Koko Provinssini jäi kahteen päivään toisen festarin kolkutellessa jo ovella. Harmittaa valtavasti, sillä väliin jäi upeita esityksiä ja esiintyjiä (kotimaisista ensisijaisesti Apocalyptica ja Antti Tuisku olisivat kutkuttaneet). Toisaalta Bättre Folk oli kokemuksena niin uniikki, ettei Provinssi olisi sitä festarina voinut korvata. Niin tai näin, myöhemmin vielä koko näiden kahden päivän suosikkini: Passenger, Stu Larsen ja Kent!

Kaikista artisteista lisää kuvia Flickrissä.

Provinssi2015-184
Provinssi2015-192
Provinssi2015-190
Provinssi2015-195
Provinssi2015-189
Provinssi2015-196
Provinssi2015-198
Provinssi2015-186
Provinssi2015-185
Provinssi2015-188
Provinssi2015-187
Provinssi2015-201
Provinssi2015-203
Provinssi2015-204
Provinssi2015-206

Thursday at Provinssi festival was, well, not full of sunshine, but at least not rainy. Maybe it was Milky Chance who bought a summery feeling to the area? At least it very much seemed so. Foxes, too, held a performance worth mentioning with all the dancing and singing in the tent (and a ”shirt” that consisted only of a bra). Unfortunately I only saw the last songs from Teksti-TV 666 and Cityman – both are something one should bookmark for the future. The Script, Elastinen or Kaija Koo aren’t my cup of tea, but obviously they have a large audience in Finland and the festival folk was dazed.

But one artist made the crowd go more wild than all the others: Calvin Harris. The Scottish producer/singer/DJ had no less than a huge system built around screens and the guy in the middle. Right when the first note of Sweet Nothing burst out  and statues of smoke thickened the air the crowd went wild. As a unitary sea they jumped up and down. Oh I wish I was one of them! With a couple of glasses of red wine warming my belly.

But this time my whole Provinssi experience stopped after two days – another festival was on my agenda. One post coming up later still about my favourite gigs at Provinssi – Passenger, Stu Larsen and Kent!

From all these artists more pics at Flickr.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.