
Graafikkorakkaus: Andrew & Matt McCracken
Graafikkorakkaus-sarjassa listataan designereita, joiden musiikkiin liittyvät tuotokset ilahduttavat tätä suunnittelijaa.
Yrittäjyys kavereiden kanssa ei ole hirveän helppoa – kokeiltu on. Yrittäjyys puolison kanssa on alkamassa pikapuolin. Yrittämisestä sisarusten kanssa ei ole kokemusta – mutta yksi rohkaiseva esimerkki toimivasta veljellisestä kollaboroinnista löytyy Kanadasta.
Veljekset Andrew ja Matt McCracken ovat pyörittäneet Doublenaut-studiotaan menestyksekkäästi useamman vuoden ajan. Töistä vaikuttavimmat ovat julisteita, joissa yhdistyy jälleen kerran moni tämän juttusarjan kivijaloista: vektorigrafiikka, viimeistelty typografia ja silkkipainatus.
Erityisen kovaa kolahtavat kuitenkin ne julisteet, joissa on käytetty lisäksi pohjana valokuvaa – tyylistä tulee väistämättä mieleen Sara Hildénissä nähty Ellen Gallagher -näyttely. Hienoihin The National -julisteisiin on tunnettu graafikkorakkautta aiemminkin, mutta tällä kertaa ehkä syvemmin kuin koskaan. Seinällä on vapaa paikka, sydämestä se jo vietiinkin.
Sarjassa aiemmin:
Jónas Valtýsson
Reid Miles
Peter Saville
Bobby Evans
Jason Munn
Leif Podhajsky
Samüel Johnson
Lisää Rosvoissa:
